Modlitba za svět

Co může udělat pro mír ve světě obyčejný člověk? Nic? Jen čekat, co udělají vlády světa a jak budou reagovat jednotlivé národy na různé národnostní nebo náboženské konflikty? Něco přece jen udělat můžeme. V několikaletém projektu Modlitba za svět putujeme doslova po celém světě: každé první pondělí v měsíci v 17:30 je u Sv. Gotharda sloužena mše za určitou zemi, po níž následuje přednáška a krátká diskuse, ukončena představením státní hymny. Celý měsíc se pak společně i osobně modlíme na úmysly, týkající se této země. Chceme prosit Boha za bezpečný svět, aby byl místem života nejen pro nás, ale i pro ty, kteří se teprve narodí.

Guyana

7. dubna 2025 – 4. května 2025

Někdejší britská kolonie Guyana, jediný anglicky hovořící stát Jižní Ameriky, má problémy na mnoha stranách. Mezi ty nejpalčivější patří rasově rozdělená populace, odliv mozků a ropné bohatství, které se zemi pokouší upřít mnohonásobně větší Venezuela.

Od získání nezávislosti v roce 1966 zůstává hlavním problémem Guyany napětí mezi potomky afrických otroků, kteří byli za koloniálních dob do země dovezeni pro práci na plantážích cukrové třtiny, a potomky Indů, kteří měli jako námezdní dělníci zaujmout jejich místa po zrušení otroctví. Téměř po celou éru nezávislé Guyany stály v čele země socialisticky orientované vlády, které mají své příznivce především mezi Afro-Guyanci. Proti nim vždy figurovala Lidová progresivní strana, jejíž příznivci se rekrutují prakticky výhradně z řad Indo-Guyanců. Teprve v květnu 2015 zvítězilo hnutí Partnerství pro národní jednotu, kterému se však už v dalších volbách nepovedlo přesvědčit obyvatelstvo o smysluplnosti této spolupráce. To způsobuje, že se Guyana řadí k nejchudším zemím jihoamerického kontinentu, přičemž přírodní zdroje, kterými disponuje, přitom nejsou nijak zanedbatelné: má velká minerální ložiska a většinu jejího území zabírá tropický deštný prales. Příčinou chudoby je bezesporu jak špatná infrastruktura a nedostatky ve státním hospodaření, tak i poměrně nízká úroveň vzdělanosti.

A tak si mnoho Guyanců hledá práci v zahraničí. Plných 55 % občanů žije v jiném státě a své rodiny podporují na dálku. Emigrace má přitom zničující dopad na úroveň řady sektorů: Mimo vlast si dnes totiž vydělává na chleba 80 % vysokoškolsky vzdělaných Guyanců, a v zemi tak chybějí vrcholoví manažeři, technici, doktoři i kvalifikovaní učitelé.

K mnoha problémům lze přiřadit ještě další: staletý hraniční spor Guyany s Venezuelou, která si od dob Britské Guyany nárokuje oblast západně od řeky Essequibo – tedy celé dvě třetiny guyanského území. Zhruba 200 km od pobřeží tohoto regionu se totiž podařilo objevit obří zásoby ropy. Pro Guyanu coby třetí nejchudší stát západní polokoule by zpracování a vývoz ropy znamenaly podstatnou finanční vzpruhu. A Venezuela ví, proč (a bohužel i jak) o toto území politicky usilovat.

A ještě jedna informace: v roce 1978 to byl právě tento stát, kde za podivných okolností zemřelo 918 lidí naráz. Šlo o členy americké sekty Warrena Jonese Chrám lidu, kteří spolu s ním uprchli do Guyany, když vyšlo najevo, že vůdce většinu svých členů sexuálně zneužíval. Zde spáchali hromadnou sebevraždu.

Večer věnovaný Guyaně – 7. dubna 2025:

17:30 mše svatá s úmyslem za Guyanu, 18:15 prezentace základních informací (Teodor Heller), historických a náboženských souvislostí (P. Miloš Szabo) a monitoring současného dění v zemi (Jiří Václavek)

 (guyana_primluvy1743970329.pdf)


Guinea - Bissau

Guinea

Guatemala 

Gruzie

Grenada

Ghana

Gambie

Falklandy

Faerské ostrovy

Cookovy ostrovy

Gabon

Francie

Finsko

Filipíny

Fidži

Etiopie

Estonsko

Eritrea

Ekvádor

Britské Panenské ostrovy

Britské indickooceánské teritorium 

Bermudy

Egypt

Džibutsko

Dominikánská republika

Dominika

Dánsko

Čína

Česko

Černá Hora

ČAD


Kromě mezinárodně uznaných států je ve světěně kolik menších i větších společenství či národů, které se z různých důvodů ocitly v určité izolaci, ať už ekonomické či politické. Ostrovy, ale i kontinentální území, jejichž obyvatelstvo buď usilovalo o vyhlášení státní nezávislosti, ale nebylo jim vyhověno a jejich samostatnost buď neuznává žádný jiný stát či pouze několik států, anebo se nacházejí v situaci, kdys nimi jejich mateřská země udržuje minimální kontakt, což může v budoucnu způsobit velké problémy.

Protože tato území jsou tedy mnohem větším rizikem občanských nepokojů, válek či mezinárodních sporů, letní měsíce budeme v modlitbě věnovat právě jim.

 

Aruba

Arcach

Americká Samoa

Burundi

Burkina Faso

Bulharsko

Brunej

Brazílie

Botswana

Bosna a Hercegovina

Bolívie

Bhútán

Kromě mezinárodně uznaných států je ve světě několik menších i větších společenství či národů, které se z různých důvodů ocitly v určité izolaci, ať už ekonomické či politické. Ostrovy, ale i kontinentální území, jejichž obyvatelstvo buď usilovalo o vyhlášení státní nezávislosti, ale nebylo jim vyhověno a jejich samostatnost buď neuznává žádný jiný stát, či pouze několik států, anebo se nacházejí v situaci, kdy s nimi jejich mateřská země udržuje minimální kontakt, což může v budoucnu způsobit velké problémy.

Protože tato území jsou tedy mnohem větším rizikem občanských nepokojů, válek či mezinárodních sporů, letní měsíce budeme v modlitbě věnovat právě jim.

Abcházie (součást Gruzie)

Anguilla (součást Spojeného království)

Bahrajn

Bahamy

Ázerbájdžán

Austrálie

Arménie

Argentina

Antigua a Barbuda

Angola

Andorra

Alžírsko

Albánie

Afghánistán



Copyright © 2018 - 2025 Farnost sv. Gotharda
Všechna práva vyhrazena.