3. 8. 2020

Modlitba za Arménii

Arméni byli úplně prvním národem na světě, který křesťanství přijal jako své vlastní náboženství, a toto ztotožnění s vírou mu zůstalo během celých 20 století. V obavě o čistotu své víry nepřijali ani některé závěry koncilů, které si ve své době, kdy leželi obklopeni nejdříve Peršany a posléze Turky, nemohli nijak ověřit, čímž vznikla arménská apoštolská církev, uchovávající si jedny z nejstarších liturgických tradic. Arméni zůstali své víře věrni i během staletí, kdy se jim snažili vnutit islám, kdy jim Turecko vzalo jejich vlastní území, na němž je místní obyvatelstvo doslova vyhubilo v genocidě, ale i v době, kdy Sovětský svaz všechny přesvědčoval, že arménská církev je jednou z odnoží pravoslaví. Arménie potřebuje naši modlitbu i dnes – na hranicích s Ázerbájdžánem se stále válčí a stále zde umírají vojáci i civilisté. Měsíc modlitby za tuto zemi začínáme v pondělí 3. srpna večerní mší svatou v 17:30.