24. 11. 2023

Mše za P. Františka Krupku

Kostel svatého Gotharda v Bubenči se nachází na Krupkově náměstí a málokdo tuší, kdo to František Krupka vlastně byl. Pokud je někdo, kdo by ale (nejen) místním obyvatelům měl umět vysvětlit, podle koho se toto náměstí jmenuje, jsme to právě my, bubenečští farníci.
František Krupka byl farář u Sv. Gotharda. Rodák z Hořepníku u Pelhřimova byl na kněze vysvěcen přesně v den svých 23. narozenin a nastoupil jako kaplan pávě ke Sv. Gothardu. Pak sice narukoval a odešel na frontu, ale když roku 1920 zemřel bubenečský farář P. Josef Sobotka, byl to právě Krupka, který nastoupil na jeho místo a v roce 1922 se ve svých 38 letech tehdy stal vůbec nejmladším farářem v Praze. Horlivý a pracovitý mladý kněz podporoval bývalé legionáře a povzbuzoval Čechy k tomu, aby se hlásili ke svým křesťanským kořenům. Zrazen od vlastního kostelníka Františka Bartůňka byl nejen sledován, ale i vyslýchán a psychicky týrán gestapem, takže se nakonec nervově zhroutil a byl převezen do internačního tábora v Zásmukách, kde se 25. listopadu 1942 předávkoval léky a zemřel. Společně se za něj budeme modlit při zádušní mši 24. listopadu.