28. 9. 2023

Slavnost sv. Václava - čtvrtek 6:30

Když parlament 24. března 2000 schvaloval den svatého Václava jako státní svátek, předkladatelé se odvolávali na předválečnou tradici velkých svatováclavských oslav, které měly jak náboženský, tak i společenský rozměr. Velmi angažovaně se k tomuto návrhu tenkrát stavěla i katolická církev, která argumentovala, že věřící v ČR chtějí svého hlavního patrona oslavit a uctít. Návrh zákona i přes zamítavé stanovisko tehdejšího premiéra Miloše Zemana a některých poslanců prošel. Dne 28. září je státní svátek a s ním volno… Ale slavíme aspoň my věřící patrona českých zemí, jak se o tom při schvalování mluvilo? Pokud ano, letos v Bubenči můžeme den začít mší svatou (v 6:30) a pak se vydat na výlety a cestování… a zvládneme obojí: společnou oslavu světce i volný čas se svými blízkými.