28. 11. 2021

Žehnání adventních věnců

Adventní věnce, jak je dnes známe (se čtyřmi svíčkami), mají svůj původ v luteránském Německu a původně šlo o pomůcku pro děti, které tímto způsobem počítaly, kdy už budou Vánoce, přičemž kromě 4 bílých svíček, představujících neděle, v onom roce 1839 na dřevěné kolo připevnil ještě 19 menších červených, symbolizujících všední dny. Od té doby se adventní věnec stal ozdobou mnoha domácností, a to dokonce bez ohledu na to, zda je někdo věřící – jako dekoraci ho rádi využívají i nevěřící. Pro nás katolíky by však adventní věnec měl přeci jen zůstat pouze pomůckou, nikoli jedinou přípravou na Vánoce. Abychom na podstatu adventní doby opravdu nezapomněli, na první adventní neděli si věnce v kostele necháváme požehnat.